event burgee venue burgee

RS Aero Spring Championships - 14 April 2018

Burghfield Sailing Club

Results Updated as of 15:50 on April 14, 2018

RS AERO 7 Class

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Entries: 17, Scoring system: Appendix A
Rank Sail_Number HelmName Sailing_Club Class Youth R1   R2   R3   R4   R5   R6   Total Nett
1st 2874 Jonathan Bailey Hunts SC RS AERO 7 Youth 1.0 (6.0) 1.0 1.0     9.0 3.0
2nd 1568 Ralph Nevie Frensham Pond SC RS AERO 7   (6.0) 4.0 2.0 2.0     14.0 8.0
3rd 1817 Chrs Jones Sutton Bingham S C RS AERO 7   2.0 1.0 6.0 (8.0)     17.0 9.0
4th 2325 Ned Stattersfield Wells-Next-The-Sea RS AERO 7 Youth 3.0 (7.0) 5.0 5.0     20.0 13.0
5th 2599 Sammy Isaacs-Johnson Maidenhead SC RS AERO 7   (9.0) 8.0 3.0 3.0     23.0 14.0
6th 1589 Chris Harrup Burghfield SC RS AERO 7   4.0 3.0 (14.0) 10.0     31.0 17.0
7th 1562 Toby Schofield FSC RS AERO 7   (15.0) 2.0 12.0 6.0     35.0 20.0
8th 2293 Caroline Martin Lee on Solent RS AERO 7   5.0 9.0 8.0 (18.0 DNC)     40.0 22.0
9th 2318 Karl Thorne Lymington Town SC RS AERO 7   10.0 (11.0) 7.0 7.0     35.0 24.0
10th US Flag1 Roger Bone Burghfield RS AERO 7   16.0 5.0 4.0 (18.0 DNC)     43.0 25.0
11th 1009 Emily Watson Bowmoor SC RS AERO 7   13.0 (16.0) 9.0 4.0     42.0 26.0
12th 2284 Alice Lucy Rutland RS AERO 7 Youth 7.0 (13.0) 10.0 12.0     42.0 29.0
13th 2392 Phil Elford N/A RS AERO 7   11.0 (12.0) 11.0 9.0     43.0 31.0
14th 2141 Stephen Sharp seafarers / Reading RS AERO 7   8.0 (14.0) 13.0 13.0     48.0 34.0
15th 1301 Emily Davis Great Moor SC RS AERO 7   12.0 15.0 (16.0) 11.0     54.0 38.0
16th 1773 Rosemary Dillworth Bowmoor RS AERO 7   (17.0) 10.0 15.0 14.0     56.0 39.0
17th 2285 Roger Cowan Burghfield Sailing Club RS AERO 7   14.0 (17.0) 17.0 15.0     63.0 46.0

RS AERO 9 Class

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Entries: 17, Scoring system: Appendix A
Rank Sail_Number HelmName Sailing_Club Class Youth R1   R2   R3   R4   R5   R6   Total Nett
1st 2459 Dave Lynall Bowmoor RS AERO 9   (1.0) 1.0 1.0 1.0     4.0 3.0
2nd 2549 Peter Barton Lymington Town SC RS AERO 9   (5.0) 3.0 2.0 2.0     12.0 7.0
3rd 2346 Ben Rolfe BURGHFIELD SC RS AERO 9   3.0 (4.0) 3.0 3.0     13.0 9.0
4th 1068 Charlie Sansom Bowmoor SC RS AERO 9   2.0 (5.0) 4.0 4.0     15.0 10.0
5th 1566 Tim Hire Royal Lymington SC RS AERO 9 Youth (11.0) 2.0 10.0 5.0     28.0 17.0
6th 1637 Greg Bartlett the mighty Starcross YC RS AERO 9   4.0 6.0 (8.0) 7.0     25.0 17.0
7th 2427 Nigel Rolfe Burghfield Sailing Club RS AERO 9   8.0 9.0 5.0 (12.0)     34.0 22.0
8th 1739 David Cherrill Broadwater SC (Denham) RS AERO 9   (12.0) 7.0 6.0 9.0     34.0 22.0
9th 2074 Matt Evans Great Moor SC RS AERO 9 Youth 6.0 (14.0) 7.0 13.0     40.0 26.0
10th 2502 Peter Chaplin Burghfield sc RS AERO 9   (13.0) 11.0 9.0 6.0     39.0 26.0
11th 1336 Joe Gallivan Spinnaker Sailing Club RS AERO 9   7.0 12.0 (17.0) 8.0     44.0 27.0
12th 2204 Alan Markham Upper Thames SC RS AERO 9   10.0 (16.0) 11.0 10.0     47.0 31.0
13th 7 Jake Bullock Burghfield RS AERO 9   (17.0) 8.0 13.0 14.0     52.0 35.0
14th 2114 Fernando Gamboa Lee Solent/ CDPA RS AERO 9   (16.0) 10.0 14.0 11.0     51.0 35.0
15th 1120 Jae Jones Spinnaker SC RS AERO 9   9.0 (15.0) 15.0 15.0     54.0 39.0
16th 1298 Richard Watsham Starcross YC / RNSA RS AERO 9   15.0 13.0 12.0 (18.0 DNC)     58.0 40.0
17th 2223 Mark Fox Stokes Bay SC RS AERO 9   14.0 (17.0) 16.0 16.0     63.0 46.0

Prizes

CategoryRankCompetitor
Youth1stRS AERO 7 2874 Jonathan Bailey
RS Aero 71stRS AERO 7 2874 Jonathan Bailey
RS Aero 72ndRS AERO 7 1568 Ralph Nevie
RS Aero 73rdRS AERO 7 1817 Chrs Jones
RS Aero 91stRS AERO 9 2459 Dave Lynall
RS Aero 92ndRS AERO 9 2549 Peter Barton
RS Aero 93rdRS AERO 9 2346 Ben Rolfe

www.burghfieldsailing.org
results@burghfieldsailing.org

www.burghfieldsailing.org
results@burghfieldsailing.org

Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com