event burgee venue burgee

Burghfield Optimist Open - 8th September 2018

Burghfield Sailing Club

Optimist Main Fleet - Provisional Results as of 11:27 on September 12, 2018

Overall

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Entries: 96, Scoring system: Appendix A
Rank SailNumber HelmName Colour Club HelmAge Gender Area R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st 6495 Sam Webb Blue R Lym yc 13 Male   3.0 2.0 1.0 2.0 (5.0)   13.0 8.0
2nd 6467 Oliver Vines Yellow RLymYC 12 Male   2.0 4.0 2.0 3.0 (5.0)   16.0 11.0
3rd 6431 Emily Schonrock Red Parkstone YC 11 Female   (19.0) 1.0 5.0 6.0 1.0   32.0 13.0
4th 6253 Noah Evans White RVYC/RLYC 12 Male   3.0 (8.0) 4.0 4.0 2.0   21.0 13.0
5th 6515 Maya Brown White Burghfield 13 Female Thames Valley (8.0) 3.0 1.0 7.0 3.0   22.0 14.0
6th 6354 Ellie Creighton White CBYC 12 Female   (10.0) 1.0 7.0 3.0 7.0   28.0 18.0
7th 6400 Henry Keegan Red Parkstone 12 Male   7.0 5.0 (11.0) 2.0 6.0   31.0 20.0
8th 6404 Annabelle Vines Yellow RLymYC 12 Female   (49.0 ufd) 2.0 3.0 5.0 11.0   70.0 21.0
9th 6485 Freddie Fitzsimmons Yellow RLymYC 13 Male   5.0 8.0 (11.0) 4.0 7.0   35.0 24.0
10th 5252 Sam Watson Blue Emsworth 13 Male   (17.0) 5.0 12.0 6.0 4.0   44.0 27.0
11th 6415 Finian Morris Yellow Papercourt SC/Datchet Water SC 12 Male   1.0 (17.0) 14.0 11.0 2.0   45.0 28.0
12th 6449 Samuel Griffiths White RLymYC 13 Male   1.0 4.0 17.0 (19.0) 8.0   49.0 30.0
13th 6105 Finn Evans Yellow RVYC/RLYC 12 Male   4.0 9.0 5.0 (14.0) 12.0   44.0 30.0
14th 6363 Emma Rennie Red Parkstone Yacht Club 11 Female   (16.0) 6.0 6.0 10.0 8.0   46.0 30.0
15th 6327 Joseph Jones Yellow Burghfield 10 Male Thames Valley (9.0) 7.0 6.0 9.0 9.0   40.0 31.0
16th 6506 Derin Can Soyer Blue Draycote Water SC 0 Male   11.0 9.0 (20.0) 1.0 11.0   52.0 32.0
17th 5979 Harry George Blue Lymington 10 Male   6.0 11.0 7.0 8.0 (12.0)   44.0 32.0
18th 5881 Jemima Day Red Reading and Burghfield SC 10 Female Thames Valley 12.0 12.0 8.0 (14.0) 4.0   50.0 36.0
19th 6202 Cameron Bignold-Kyles Red RLymYC 11 Male   17.0 10.0 (19.0) 8.0 3.0   57.0 38.0
20th 6351 Gabriella Burlton White Royal Southern 12 Female   11.0 6.0 10.0 11.0 (15.0)   53.0 38.0
21st 6147 Dylan Creighton White CBYC 10 Male   4.0 13.0 9.0 16.0 (19.0)   61.0 42.0
22nd 6527 Ella Lightbody Blue RLYC 12 Female   (18.0) 12.0 15.0 7.0 9.0   61.0 43.0
23rd 6508 Leo Yates Yellow Papercourt 10 Male   13.0 14.0 8.0 10.0 (16.0)   61.0 45.0
24th 6145 Sabine Potter Blue Warsash SC 11 Female   15.0 (27.0) 3.0 16.0 13.0   74.0 47.0
25th 5901 Jack Donovan Blue Datchet 0 Male Thames Valley 10.0 (24.0) 4.0 15.0 18.0   71.0 47.0
26th 4940 Laura Elms Blue HISC 12 Female   7.0 (26.0) 13.0 18.0 10.0   74.0 48.0
27th 6490 Edward Day White Reading and Burghfield SC 14 Male Thames Valley 9.0 (20.0) 18.0 9.0 14.0   70.0 50.0
28th 6320 Jake Stokes Red RLymYC 13 Male   6.0 (49.0 DNC) 16.0 12.0 17.0   100.0 51.0
29th 6272 Tabitha Davies White Royal Lymington Yacht Club 10 Female   5.0 19.0 13.0 17.0 (26.0)   80.0 54.0
30th 5752 Matthew Mason White Burghfield and Papercourt SC 11 Male Thames Valley (49.0 ufd) 7.0 21.0 21.0 6.0   104.0 55.0
31st 5557 Hugo Dobrijevic Red Hisc 0 Male   18.0 (25.0) 9.0 5.0 25.0   82.0 57.0
32nd 6446 Johnny Sargent White Emsworth SC 11 Male   2.0 18.0 15.0 26.0 (49.0 ufd)   110.0 61.0
33rd 5224 Ella Jones White HISC 10 Female   14.0 14.0 12.0 22.0 (24.0)   86.0 62.0
34th 6039 Jack McCormick Red Parkstone 12 Male   20.0 23.0 2.0 18.0 (26.0)   89.0 63.0
35th 6144 Arthur Greaves White Papercourt Sailing Club 10 Male   13.0 (25.0) 16.0 15.0 20.0   89.0 64.0
36th 6228 Lucy Roberts Yellow Pwllheli SC 11 Female   8.0 16.0 20.0 (26.0) 21.0   91.0 65.0
37th 6151 Madeleine Fry Red Christchurch 13 Female   24.0 3.0 21.0 (27.0) 18.0   93.0 66.0
38th 6376 Charlie Howard Blue Burghfield 0 Male Thames Valley 24.0 10.0 (27.0) 13.0 22.0   96.0 69.0
39th 6350 Lila Edwards Yellow Parkstone Yacht Club 9 Female   19.0 21.0 (26.0) 21.0 10.0   97.0 71.0
40th 6169 Sam Brown Red Burghfield 10 Male Thames Valley 15.0 (27.0) 18.0 20.0 19.0   99.0 72.0
41st 6084 Eliana Edwards Red Parkstone Yacht Club 8 Female   25.0 15.0 10.0 (30.0) 23.0   103.0 73.0
42nd 6042 Oliver McCormick Yellow Parkstone 10 Male   16.0 (28.0) 25.0 20.0 14.0   103.0 75.0
43rd 6279 Luke Watson Red Emsworth 14 Male   21.0 18.0 14.0 24.0 (49.0 ufd)   126.0 77.0
44th 6179 Hazel Jones Blue HISC 12 Female   (25.0) 22.0 17.0 22.0 16.0   102.0 77.0
45th 6207 Beatrice Greenfield Yellow Oxford 8 Female Thames Valley 12.0 13.0 28.0 (33.0) 27.0   113.0 80.0
46th 6230 Sebastian Schonrock Yellow Parkstone YC 9 Male   30.0 11.0 (31.0) 29.0 13.0   114.0 83.0
47th 6038 Oscar Pitman Yellow Emsworth SC 13 Male   28.0 (49.0 ufd) 22.0 19.0 15.0   133.0 84.0
48th 6129 william webster Yellow Parkstone YC 10 Male   27.0 (33.0) 24.0 12.0 22.0   118.0 85.0
49th 6289 Imogen Jones Blue Burghfield 11 Female Thames Valley 14.0 23.0 23.0 25.0 (33.0)   118.0 85.0
50th 6458 Merle Nieuwland Blue Cardiff Bay YC 11 Female   (49.0 ufd) 15.0 25.0 24.0 23.0   136.0 87.0
51st 6450 Harry Baddeley White RLymYC 10 Male   22.0 21.0 19.0 25.0 (31.0)   118.0 87.0
52nd 5758 Noa Moskovitch White papercourt 12 Female   30.0 (39.0) 27.0 13.0 21.0   130.0 91.0
53rd 6063 Hennie Burlton Blue Royal Southern 0 Female   22.0 (29.0) 28.0 27.0 17.0   123.0 94.0
54th 6331 Robbie Hudson Red Spinnaker Club 11 Male   (32.0) 22.0 22.0 29.0 24.0   129.0 97.0
55th 6481 Mathias Potter White Warsash SC 14 Male   (49.0 DNC) 49.0 DNC 49.0 DNC 1.0 1.0   149.0 100.0
56th 6099 Abigail Boyle Yellow Guernsey YC 11 Female   21.0 19.0 (37.0) 28.0 32.0   137.0 100.0
57th 6074 Lucy Pitman Blue Emsworth sc 11 Female   20.0 (30.0) 29.0 23.0 29.0   131.0 101.0
58th 6463 Henry Camm Yellow Warsash Sailing Club 0 Male   32.0 32.0 23.0 17.0 (33.0)   137.0 104.0
59th 5581 Millie Lewis White Medway YC 9 Female   31.0 16.0 (49.0 DNF) 37.0 25.0   158.0 109.0
60th 5817 William Bracey-Davis Blue HISC 11 Male   23.0 (34.0) 24.0 32.0 30.0   143.0 109.0
61st 6402 William Fletcher Red Royal Southern Yacht Club 11 Male   (36.0) 29.0 32.0 23.0 29.0   149.0 113.0
62nd 6256 monty desforges White Guernsey Yacht Club 11 Male   26.0 (42.0) 29.0 36.0 28.0   161.0 119.0
63rd 5943 Edith INGRAM White Dell Quay SC 13 Female   28.0 28.0 34.0 31.0 (36.0)   157.0 121.0
64th 6302 Jacoby Keegan Red Parkstone 11 Male   37.0 20.0 34.0 (42.0) 31.0   164.0 122.0
65th 6529 Emily Brushett Blue Royal Southern Yacht Club 11 Female   34.0 33.0 26.0 30.0 (35.0)   158.0 123.0
66th 4748 Scarlett Price White RVYC 13 Female   35.0 (38.0) 30.0 28.0 32.0   163.0 125.0
67th 6288 Nia Mecklenburgh Red Keyhaven 11 Female   33.0 30.0 31.0 32.0 (39.0)   165.0 126.0
68th 5787 Jessica Watson Red Guernsey Yacht Club 11 Female   34.0 31.0 (38.0) 34.0 28.0   165.0 127.0
69th 5528 Eloise Bignold-kyles Blue RLymYC 10 Female   31.0 31.0 33.0 34.0 (38.0)   167.0 129.0
70th 6432 Ed Upton-Brown White Bosham 10 Male   29.0 35.0 39.0 (45.0) 27.0   175.0 130.0
71st 6276 Francesca New White Christchurch SC 12 Female   23.0 (49.0 DNC) 33.0 41.0 34.0   180.0 131.0
72nd 6466 Henry Lewis Yellow Medway YC 12 Male   29.0 (49.0 DNC) 41.0 31.0 30.0   180.0 131.0
73rd 6410 Dirk Rogers Red RLYC 9 Male   27.0 (39.0) 36.0 33.0 36.0   171.0 132.0
74th 6311 Tom Hakes Red Parkstone Yacht Club 10 Male   38.0 (49.0 ufd) 37.0 39.0 20.0   183.0 134.0
75th 5960 Zac Shepherd Blue Bosham 10 Male   26.0 41.0 30.0 37.0 (42.0)   176.0 134.0
76th 6248 Thomas Strong Red Burghfield SC 11 Male Thames Valley 43.0 24.0 40.0 (44.0) 34.0   185.0 141.0
77th 6414 Luke Elliott Red Guernsey Yacht Club 10 Male   (39.0) 34.0 35.0 38.0 35.0   181.0 142.0
78th 6206 Dilara Soyer Yellow Draycote Water 10 Female   35.0 35.0 35.0 38.0 (40.0)   183.0 143.0
79th 6388 Alexander Harrison Yellow Datchet Water Sailing Club 11 Male Thames Valley 36.0 36.0 (43.0) 35.0 37.0   187.0 144.0
80th 5487 Thomas Allen White Warsash SC 12 Male   (41.0) 40.0 32.0 35.0 40.0   188.0 147.0
81st 5423 Oscar Tatum Blue Burghfield SC 11 Male Thames Valley 33.0 17.0 (49.0 DNC) 49.0 DNC 49.0 DNC   197.0 148.0
82nd 6484 Ella Cumming Yellow Warsash SC 10 Female   37.0 (38.0) 38.0 36.0 38.0   187.0 149.0
83rd 6381 Max Bromilow White Parkstone 11 Male   42.0 32.0 40.0 (43.0) 37.0   194.0 151.0
84th 6374 Kai Miller White Warsash SC 11 Male   (40.0) 36.0 36.0 40.0 39.0   191.0 151.0
85th 6468 Adrienne Koppes Blue Datchet water sailing club 11 Female Thames Valley 39.0 37.0 39.0 39.0 (41.0)   195.0 154.0
86th 5908 Madeleine Greaves Yellow Papercourt Sailing Club 12 Female   38.0 37.0 42.0 (49.0 DNC) 49.0 DNC   215.0 166.0
87th 4950 Ethan Tatum Yellow Burghfield SC 10 Male Thames Valley (49.0 ufd) 26.0 49.0 DNC 49.0 DNC 49.0 DNC   222.0 173.0
88th 5409 Olivia Lightbody Blue RLYC 10 Female   (49.0 DNC) 49.0 DNC 49.0 DNC 49.0 DNC 49.0 DNC   245.0 196.0
88th 5811 Polly Mason Blue Burghfield and Papercourt SC 13 Female Thames Valley (49.0 DNC) 49.0 DNC 49.0 DNC 49.0 DNC 49.0 DNC   245.0 196.0
88th 5839 Eddie Dorsett Yellow Parkstone YC 10 Male   (49.0 DNC) 49.0 DNC 49.0 DNC 49.0 DNC 49.0 DNC   245.0 196.0
88th 5919 Matthew Edwards Yellow Papaercourt SC 11 Male   (49.0 DNC) 49.0 DNC 49.0 DNC 49.0 DNC 49.0 DNC   245.0 196.0
88th 6273 Henry May Red Royal Lymington YC 10 Male   (49.0 DNC) 49.0 DNC 49.0 DNC 49.0 DNC 49.0 DNC   245.0 196.0
88th 6027 Benjamin Ripley Blue HISC 12 Male   (49.0 DNC) 49.0 DNC 49.0 DNC 49.0 DNC 49.0 DNC   245.0 196.0
88th 6346 Emma Breese Red RLymYC 11 Female   (49.0 DNC) 49.0 DNC 49.0 DNC 49.0 DNC 49.0 DNC   245.0 196.0
88th 6487 Esme Frith Blue Bosham SC 12 Female   (49.0 DNC) 49.0 DNC 49.0 DNC 49.0 DNC 49.0 DNC   245.0 196.0
88th 6488 Hallam Frith Red Bosham SC 11 Male   (49.0 DNC) 49.0 DNC 49.0 DNC 49.0 DNC 49.0 DNC   245.0 196.0

www.burghfieldsailing.org
info@burghfieldsailing.org

https://webcollect.org.uk/burghfield/event/2018-optimist-summer-open-meeting
op_open@burghfieldsailing.org

Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com