venue burgee

2017 Burghfield RS200 Open - 23rd September 2017

Burghfield Sailing Club

Provisional Results as of 16:06 on September 23, 2017

Overall

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Entries: 18, Scoring system: Appendix A
Rank Boat_Class helmname crewname Sail_Number Sailing_Club R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st RS200 David Jessop Sophie Mear 1347 Grafham Water SC 1.0 (2.0) 2.0 2.0 7.0 5.0
2nd RS200 Nigel Wakefield Emily Sanderson 1262 Spinnaker SC (9.0) 1.0 4.0 1.0 15.0 6.0
3rd RS200 Andy Shorrock Jackie Bonella 864 Frensham Pond 2.0 3.0 (7.0) 4.0 16.0 9.0
4th RS200 Trudie Fell Kristof Jenkins 1329 Burghfield SC (6.0) 5.0 3.0 3.0 17.0 11.0
5th RS200 James Anderson Alyshia Anderson 463 Burghfield SC 3.0 4.0 (10.0) 8.0 25.0 15.0
6th RS200 Kevin Druce Izzy Frazer 1605 Burghfield SC 8.0 6.0 (12.0) 5.0 31.0 19.0
7th RS200 Alex Beaney Hannah Liptrot 1025 Wembley SC (13.0) 7.0 8.0 6.0 34.0 21.0
8th RS200 Julian Bradley Helen C 1178 Wembley SC 5.0 (19.0 DNC) 1.0 19.0 OCS 44.0 25.0
9th RS200 Alistair Hodgson Joanna Worrell 1452 RYA (11.0) 8.0 9.0 9.0 37.0 26.0
10th RS200 Pete Haddrell Flea Haddrell 1330 Burghfield SC 7.0 9.0 11.0 (14.0) 41.0 27.0
11th RS200 John Crook Daniel Crook 694 Burghfield SC (16.0) 10.0 6.0 12.0 44.0 28.0
12th RS200 Martin Lown Colin Lown 345 Island barn 4.0 14.0 (16.0) 11.0 45.0 29.0
13th RS200 Aled Bath Monty/Imogen Bath 1094 Burghfield SC 12.0 (15.0) 5.0 13.0 45.0 30.0
14th RS200 Johny Olia Natalie Messingham 1117 Datchet Water SC (15.0) 11.0 14.0 7.0 47.0 32.0
15th RS200 Sue Brannam Mike Proven 519 Burghfield SC 10.0 12.0 (15.0) 10.0 47.0 32.0
16th RS200 David Vialls Emily Vialls 1280 Littleton S C 14.0 13.0 (18.0) 17.0 62.0 44.0
17th RS200 Pete Vincent Kimberley Sharpe 1445 Llandegfedd 17.0 (19.0 DNF) 13.0 16.0 65.0 46.0
18th RS200 Mark Catherall Ellen Catherall 1401 Burghfield SC (18.0) 16.0 17.0 15.0 66.0 48.0

R1

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat_Class helmname crewname Sail_Number Sailing_Club Place Points
1 RS200 David Jessop Sophie Mear 1347 Grafham Water SC 1 1.0
2 RS200 Andy Shorrock Jackie Bonella 864 Frensham Pond 2 2.0
3 RS200 James Anderson Alyshia Anderson 463 Burghfield SC 3 3.0
4 RS200 Martin Lown Colin Lown 345 Island barn 4 4.0
5 RS200 Julian Bradley Helen C 1178 Wembley SC 5 5.0
6 RS200 Trudie Fell Kristof Jenkins 1329 Burghfield SC 6 6.0
7 RS200 Pete Haddrell Flea Haddrell 1330 Burghfield SC 7 7.0
8 RS200 Kevin Druce Izzy Frazer 1605 Burghfield SC 8 8.0
9 RS200 Nigel Wakefield Emily Sanderson 1262 Spinnaker SC 9 9.0
10 RS200 Sue Brannam Mike Proven 519 Burghfield SC 10 10.0
11 RS200 Alistair Hodgson Joanna Worrell 1452 RYA 11 11.0
12 RS200 Aled Bath Monty/Imogen Bath 1094 Burghfield SC 12 12.0
13 RS200 Alex Beaney Hannah Liptrot 1025 Wembley SC 13 13.0
14 RS200 David Vialls Emily Vialls 1280 Littleton S C 14 14.0
15 RS200 Johny Olia Natalie Messingham 1117 Datchet Water SC 15 15.0
16 RS200 John Crook Daniel Crook 694 Burghfield SC 16 16.0
17 RS200 Pete Vincent Kimberley Sharpe 1445 Llandegfedd 17 17.0
18 RS200 Mark Catherall Ellen Catherall 1401 Burghfield SC 18 18.0

R2

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat_Class helmname crewname Sail_Number Sailing_Club Place Points
1 RS200 Nigel Wakefield Emily Sanderson 1262 Spinnaker SC 1 1.0
2 RS200 David Jessop Sophie Mear 1347 Grafham Water SC 2 2.0
3 RS200 Andy Shorrock Jackie Bonella 864 Frensham Pond 3 3.0
4 RS200 James Anderson Alyshia Anderson 463 Burghfield SC 4 4.0
5 RS200 Trudie Fell Kristof Jenkins 1329 Burghfield SC 5 5.0
6 RS200 Kevin Druce Izzy Frazer 1605 Burghfield SC 6 6.0
7 RS200 Alex Beaney Hannah Liptrot 1025 Wembley SC 7 7.0
8 RS200 Alistair Hodgson Joanna Worrell 1452 RYA 8 8.0
9 RS200 Pete Haddrell Flea Haddrell 1330 Burghfield SC 9 9.0
10 RS200 John Crook Daniel Crook 694 Burghfield SC 10 10.0
11 RS200 Johny Olia Natalie Messingham 1117 Datchet Water SC 11 11.0
12 RS200 Sue Brannam Mike Proven 519 Burghfield SC 12 12.0
13 RS200 David Vialls Emily Vialls 1280 Littleton S C 13 13.0
14 RS200 Martin Lown Colin Lown 345 Island barn 14 14.0
15 RS200 Aled Bath Monty/Imogen Bath 1094 Burghfield SC 15 15.0
16 RS200 Mark Catherall Ellen Catherall 1401 Burghfield SC 16 16.0
17 RS200 Pete Vincent Kimberley Sharpe 1445 Llandegfedd DNF 19.0

R3

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat_Class helmname crewname Sail_Number Sailing_Club Place Points
1 RS200 Julian Bradley Helen C 1178 Wembley SC 1 1.0
2 RS200 David Jessop Sophie Mear 1347 Grafham Water SC 2 2.0
3 RS200 Trudie Fell Kristof Jenkins 1329 Burghfield SC 3 3.0
4 RS200 Nigel Wakefield Emily Sanderson 1262 Spinnaker SC 4 4.0
5 RS200 Aled Bath Monty/Imogen Bath 1094 Burghfield SC 5 5.0
6 RS200 John Crook Daniel Crook 694 Burghfield SC 6 6.0
7 RS200 Andy Shorrock Jackie Bonella 864 Frensham Pond 7 7.0
8 RS200 Alex Beaney Hannah Liptrot 1025 Wembley SC 8 8.0
9 RS200 Alistair Hodgson Joanna Worrell 1452 RYA 9 9.0
10 RS200 James Anderson Alyshia Anderson 463 Burghfield SC 10 10.0
11 RS200 Pete Haddrell Flea Haddrell 1330 Burghfield SC 11 11.0
12 RS200 Kevin Druce Izzy Frazer 1605 Burghfield SC 12 12.0
13 RS200 Pete Vincent Kimberley Sharpe 1445 Llandegfedd 13 13.0
14 RS200 Johny Olia Natalie Messingham 1117 Datchet Water SC 14 14.0
15 RS200 Sue Brannam Mike Proven 519 Burghfield SC 15 15.0
16 RS200 Martin Lown Colin Lown 345 Island barn 16 16.0
17 RS200 Mark Catherall Ellen Catherall 1401 Burghfield SC 17 17.0
18 RS200 David Vialls Emily Vialls 1280 Littleton S C 18 18.0

R4

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat_Class helmname crewname Sail_Number Sailing_Club Place Points
1 RS200 Nigel Wakefield Emily Sanderson 1262 Spinnaker SC 1 1.0
2 RS200 David Jessop Sophie Mear 1347 Grafham Water SC 2 2.0
3 RS200 Trudie Fell Kristof Jenkins 1329 Burghfield SC 3 3.0
4 RS200 Andy Shorrock Jackie Bonella 864 Frensham Pond 4 4.0
5 RS200 Kevin Druce Izzy Frazer 1605 Burghfield SC 5 5.0
6 RS200 Alex Beaney Hannah Liptrot 1025 Wembley SC 6 6.0
7 RS200 Johny Olia Natalie Messingham 1117 Datchet Water SC 7 7.0
8 RS200 James Anderson Alyshia Anderson 463 Burghfield SC 8 8.0
9 RS200 Alistair Hodgson Joanna Worrell 1452 RYA 9 9.0
10 RS200 Sue Brannam Mike Proven 519 Burghfield SC 10 10.0
11 RS200 Martin Lown Colin Lown 345 Island barn 11 11.0
12 RS200 John Crook Daniel Crook 694 Burghfield SC 12 12.0
13 RS200 Aled Bath Monty/Imogen Bath 1094 Burghfield SC 13 13.0
14 RS200 Pete Haddrell Flea Haddrell 1330 Burghfield SC 14 14.0
15 RS200 Mark Catherall Ellen Catherall 1401 Burghfield SC 15 15.0
16 RS200 Pete Vincent Kimberley Sharpe 1445 Llandegfedd 16 16.0
17 RS200 David Vialls Emily Vialls 1280 Littleton S C 17 17.0
18 RS200 Julian Bradley Helen C 1178 Wembley SC OCS 19.0

www.burghfieldsailing.org.uk
results@burghfieldsailing.org

www.burghfieldsailing,org
results@burghfieldsailing.org

Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com