event burgee venue burgee

Burghfield Optimist Open - 9th September 2017

Burghfield Sailing Club

Optimist regatta fleet 2017

Overall

Sailed: 6, Discards: 2, To count: 4, Entries: 41, Scoring system: Appendix A
Rank SailNumber HelmName Club HelmAge Gender Area R1
 
R2
 
R3
 
R4
 
R5
 
R6
 
Total Nett
1st 6272 Tabitha Davies RLymYC & Trearddur Bay SC 9 Female   1.0 1.0 (3.0) (9.0) 1.0 2.0 17.0 5.0
2nd 5732 Holly Fisher Hayling Island 12 Female   (9.0) 2.0 1.0 3.0 7.0 (8.0) 30.0 13.0
3rd 6084 Eliana Edwards Parkstone YC 7 Female   3.0 (16.0) 6.0 (10.0) 4.0 1.0 40.0 14.0
4th 5960 Zac Shepherd Bosham Sailing Club 9 Male   (8.0) (7.0) 2.0 1.0 6.0 6.0 30.0 15.0
5th 5423 Oscar Tatum Burghfield Sailing Club 10 Male   (21.0) 6.0 (10.0) 4.0 3.0 4.0 48.0 17.0
6th 6063 Hennie Burlton Royal Southern YC 9 Female   (6.0) 4.0 4.0 (6.0) 5.0 5.0 30.0 18.0
7th 5811 Polly Mason Papercourt Sailing Club 12 Female   (14.0) 3.0 7.0 2.0 8.0 (17.0) 51.0 20.0
8th 4950 Ethan Tatum Burghfield Sailing Club 9 Male   7.0 (12.0) 12.0 5.0 2.0 (21.0) 59.0 26.0
9th 6042 Oliver McCormick Parkstone 9 Male   2.0 8.0 (9.0) 7.0 (13.0) 9.0 48.0 26.0
10th 6129 William Webster Parkstone YC 9 Male   (11.0) 10.0 5.0 (12.0) 11.0 7.0 56.0 33.0
11th 5195 Charlie Howard Burghfield 47 Male Thames Valley 4.0 (18.0) (11.0) 11.0 10.0 11.0 65.0 36.0
12th 5409 Olivia Lightbody RLymYC 9 Female   (25.0) 11.0 8.0 15.0 (17.0) 13.0 89.0 47.0
13th 5839 Eddie Dorsett Parkstone YC 9 Male   18.0 9.0 13.0 8.0 (30.0) (42.0 DNC) 120.0 48.0
14th 5577 Jack Knapper Parkstone Yacht Club 10 Male   5.0 5.0 19.0 21.0 (28.0) (26.0) 104.0 50.0
15th 6144 Arthur Greaves Papercourt SC 9 Male   (20.0) 15.0 18.0 (26.0) 9.0 10.0 98.0 52.0
16th 6271 Dirk Rogers RLYC 8 Male   15.0 (21.0) 17.0 (24.0) 18.0 3.0 98.0 53.0
17th 5015 Henry Checksfield Burghfield SC 12 Male Thames Valley 12.0 14.0 (16.0) 13.0 (20.0) 15.0 90.0 54.0
18th 5988 William Bourne Burghfield 8 Male Thames Valley 10.0 (23.0) 21.0 (22.0) 12.0 19.0 107.0 62.0
19th 55 Katy Fisher Hayling Island 10 Female   17.0 13.0 (22.0) 19.0 14.0 (20.0) 105.0 63.0
20th 4979 Harry Baddeley RLymYC 9 Male   19.0 17.0 (25.0) 14.0 (26.0) 14.0 115.0 64.0
21st 3729 Tilly Miller-Comrie BSC 11 Female   (27.0) (22.0) 15.0 17.0 22.0 12.0 115.0 66.0
22nd 4748 Scarlett Price Royal Victoria Yacht Club 12 Female   16.0 20.0 (23.0) 16.0 16.0 (24.0) 115.0 68.0
23rd 5024 Morgan Anderson Burghfield 12 Male   26.0 (42.0 DNC) (42.0 DNC) 25.0 15.0 16.0 166.0 82.0
24th 6413 Jack Stones Frensham Pond SC 7 Male Thames Valley 22.0 24.0 20.0 18.0 (42.0 DNC) (42.0 DNC) 168.0 84.0
25th 5501 Jonny Rogers RLYC 6 Male   (23.0) 19.0 (26.0) 23.0 23.0 22.0 136.0 87.0
26th 5470 George Howard Burghfield 47 Male Thames Valley (29.0) 26.0 14.0 (34.0) 21.0 27.0 151.0 88.0
27th 6248 Thomas Strong Burghfield 10 Male   (34.0) 27.0 (29.0) 20.0 24.0 18.0 152.0 89.0
28th 2669 Anna Morris Papercourt SC 9 Female Thames Valley (28.0) 28.0 28.0 (30.0) 19.0 23.0 156.0 98.0
29th 4760 Louis Hiscocks CCSC/WPNSA 0 Male   13.0 32.0 24.0 31.0 (42.0 DNC) (42.0 DNC) 184.0 100.0
30th 4007 Madeleine Greaves Papercourt SC 11 Female   24.0 (29.0) (31.0) 28.0 25.0 28.0 165.0 105.0
31st 4767 Sienna Mordaunt RLym YC 7 Female   (36.0) (33.0) 32.0 29.0 27.0 25.0 182.0 113.0
32nd 5883 Hector Davies RLymYC & Trearddur Bay SC 7 Male   (31.0) 30.0 27.0 27.0 29.0 (42.0 DNC) 186.0 113.0
33rd 4787 Sophia McKenna RVYC 9 Female   32.0 25.0 30.0 (35.0) 31.0 (42.0 DNC) 195.0 118.0
34th 4558 Tobyn McCorquodale Cruise Burghfield 9 Male   30.0 31.0 (34.0) 32.0 34.0 (42.0 DNC) 203.0 127.0
35th 6466 Henry Lewis Medway YC 8 Male   33.0 (35.0) 33.0 33.0 32.0 (42.0 DNC) 208.0 131.0
36th 6 Monty Bath BSC 10 Male   35.0 34.0 36.0 (42.0 DNC) (42.0 DNC) 42.0 DNC 231.0 147.0
37th 2585 James Hyman Burghfield 11 Male   (42.0 DNC) (42.0 DNC) 42.0 DNC 36.0 33.0 42.0 DNC 237.0 153.0
38th 4179 Olivia Macdonald-Grute Burghfield 10 Female   37.0 (42.0 DNC) 35.0 (42.0 DNC) 42.0 DNC 42.0 DNC 240.0 156.0
39th 4773 Jack Harper-Hill Burghfield 47 Male   (42.0 DNC) (42.0 DNC) 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 252.0 168.0
39th 3579 Ava Harper-Hill Burghfield 47 Female   (42.0 DNC) (42.0 DNC) 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 252.0 168.0
39th 5492 Max Bromilow PYC 10 Male   (42.0 DNC) (42.0 DNC) 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 252.0 168.0

R1

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank SailNumber HelmName Club HelmAge Gender Area Place Points
1 6272 Tabitha Davies RLymYC & Trearddur Bay SC 9 Female   1 1.0
2 6042 Oliver McCormick Parkstone 9 Male   2 2.0
3 6084 Eliana Edwards Parkstone YC 7 Female   3 3.0
4 5195 Charlie Howard Burghfield 47 Male Thames Valley 4 4.0
5 5577 Jack Knapper Parkstone Yacht Club 10 Male   5 5.0
6 6063 Hennie Burlton Royal Southern YC 9 Female   6 6.0
7 4950 Ethan Tatum Burghfield Sailing Club 9 Male   7 7.0
8 5960 Zac Shepherd Bosham Sailing Club 9 Male   8 8.0
9 5732 Holly Fisher Hayling Island 12 Female   9 9.0
10 5988 William Bourne Burghfield 8 Male Thames Valley 10 10.0
11 6129 William Webster Parkstone YC 9 Male   11 11.0
12 5015 Henry Checksfield Burghfield SC 12 Male Thames Valley 12 12.0
13 4760 Louis Hiscocks CCSC/WPNSA 0 Male   13 13.0
14 5811 Polly Mason Papercourt Sailing Club 12 Female   14 14.0
15 6271 Dirk Rogers RLYC 8 Male   15 15.0
16 4748 Scarlett Price Royal Victoria Yacht Club 12 Female   16 16.0
17 55 Katy Fisher Hayling Island 10 Female   17 17.0
18 5839 Eddie Dorsett Parkstone YC 9 Male   18 18.0
19 4979 Harry Baddeley RLymYC 9 Male   19 19.0
20 6144 Arthur Greaves Papercourt SC 9 Male   20 20.0
21 5423 Oscar Tatum Burghfield Sailing Club 10 Male   21 21.0
22 6413 Jack Stones Frensham Pond SC 7 Male Thames Valley 22 22.0
23 5501 Jonny Rogers RLYC 6 Male   23 23.0
24 4007 Madeleine Greaves Papercourt SC 11 Female   24 24.0
25 5409 Olivia Lightbody RLymYC 9 Female   25 25.0
26 5024 Morgan Anderson Burghfield 12 Male   26 26.0
27 3729 Tilly Miller-Comrie BSC 11 Female   27 27.0
28 2669 Anna Morris Papercourt SC 9 Female Thames Valley 28 28.0
29 5470 George Howard Burghfield 47 Male Thames Valley 29 29.0
30 4558 Tobyn McCorquodale Cruise Burghfield 9 Male   30 30.0
31 5883 Hector Davies RLymYC & Trearddur Bay SC 7 Male   31 31.0
32 4787 Sophia McKenna RVYC 9 Female   32 32.0
33 6466 Henry Lewis Medway YC 8 Male   33 33.0
34 6248 Thomas Strong Burghfield 10 Male   34 34.0
35 6 Monty Bath BSC 10 Male   35 35.0
36 4767 Sienna Mordaunt RLym YC 7 Female   36 36.0
37 4179 Olivia Macdonald-Grute Burghfield 10 Female   37 37.0

R2

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank SailNumber HelmName Club HelmAge Gender Area Place Points
1 6272 Tabitha Davies RLymYC & Trearddur Bay SC 9 Female   1 1.0
2 5732 Holly Fisher Hayling Island 12 Female   2 2.0
3 5811 Polly Mason Papercourt Sailing Club 12 Female   3 3.0
4 6063 Hennie Burlton Royal Southern YC 9 Female   4 4.0
5 5577 Jack Knapper Parkstone Yacht Club 10 Male   5 5.0
6 5423 Oscar Tatum Burghfield Sailing Club 10 Male   6 6.0
7 5960 Zac Shepherd Bosham Sailing Club 9 Male   7 7.0
8 6042 Oliver McCormick Parkstone 9 Male   8 8.0
9 5839 Eddie Dorsett Parkstone YC 9 Male   9 9.0
10 6129 William Webster Parkstone YC 9 Male   10 10.0
11 5409 Olivia Lightbody RLymYC 9 Female   11 11.0
12 4950 Ethan Tatum Burghfield Sailing Club 9 Male   12 12.0
13 55 Katy Fisher Hayling Island 10 Female   13 13.0
14 5015 Henry Checksfield Burghfield SC 12 Male Thames Valley 14 14.0
15 6144 Arthur Greaves Papercourt SC 9 Male   15 15.0
16 6084 Eliana Edwards Parkstone YC 7 Female   16 16.0
17 4979 Harry Baddeley RLymYC 9 Male   17 17.0
18 5195 Charlie Howard Burghfield 47 Male Thames Valley 18 18.0
19 5501 Jonny Rogers RLYC 6 Male   19 19.0
20 4748 Scarlett Price Royal Victoria Yacht Club 12 Female   20 20.0
21 6271 Dirk Rogers RLYC 8 Male   21 21.0
22 3729 Tilly Miller-Comrie BSC 11 Female   22 22.0
23 5988 William Bourne Burghfield 8 Male Thames Valley 23 23.0
24 6413 Jack Stones Frensham Pond SC 7 Male Thames Valley 24 24.0
25 4787 Sophia McKenna RVYC 9 Female   25 25.0
26 5470 George Howard Burghfield 47 Male Thames Valley 26 26.0
27 6248 Thomas Strong Burghfield 10 Male   27 27.0
28 2669 Anna Morris Papercourt SC 9 Female Thames Valley 28 28.0
29 4007 Madeleine Greaves Papercourt SC 11 Female   29 29.0
30 5883 Hector Davies RLymYC & Trearddur Bay SC 7 Male   30 30.0
31 4558 Tobyn McCorquodale Cruise Burghfield 9 Male   31 31.0
32 4760 Louis Hiscocks CCSC/WPNSA 0 Male   32 32.0
33 4767 Sienna Mordaunt RLym YC 7 Female   33 33.0
34 6 Monty Bath BSC 10 Male   34 34.0
35 6466 Henry Lewis Medway YC 8 Male   35 35.0

R3

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank SailNumber HelmName Club HelmAge Gender Area Place Points
1 5732 Holly Fisher Hayling Island 12 Female   1 1.0
2 5960 Zac Shepherd Bosham Sailing Club 9 Male   2 2.0
3 6272 Tabitha Davies RLymYC & Trearddur Bay SC 9 Female   3 3.0
4 6063 Hennie Burlton Royal Southern YC 9 Female   4 4.0
5 6129 William Webster Parkstone YC 9 Male   5 5.0
6 6084 Eliana Edwards Parkstone YC 7 Female   6 6.0
7 5811 Polly Mason Papercourt Sailing Club 12 Female   7 7.0
8 5409 Olivia Lightbody RLymYC 9 Female   8 8.0
9 6042 Oliver McCormick Parkstone 9 Male   9 9.0
10 5423 Oscar Tatum Burghfield Sailing Club 10 Male   10 10.0
11 5195 Charlie Howard Burghfield 47 Male Thames Valley 11 11.0
12 4950 Ethan Tatum Burghfield Sailing Club 9 Male   12 12.0
13 5839 Eddie Dorsett Parkstone YC 9 Male   13 13.0
14 5470 George Howard Burghfield 47 Male Thames Valley 14 14.0
15 3729 Tilly Miller-Comrie BSC 11 Female   15 15.0
16 5015 Henry Checksfield Burghfield SC 12 Male Thames Valley 16 16.0
17 6271 Dirk Rogers RLYC 8 Male   17 17.0
18 6144 Arthur Greaves Papercourt SC 9 Male   18 18.0
19 5577 Jack Knapper Parkstone Yacht Club 10 Male   19 19.0
20 6413 Jack Stones Frensham Pond SC 7 Male Thames Valley 20 20.0
21 5988 William Bourne Burghfield 8 Male Thames Valley 21 21.0
22 55 Katy Fisher Hayling Island 10 Female   22 22.0
23 4748 Scarlett Price Royal Victoria Yacht Club 12 Female   23 23.0
24 4760 Louis Hiscocks CCSC/WPNSA 0 Male   24 24.0
25 4979 Harry Baddeley RLymYC 9 Male   25 25.0
26 5501 Jonny Rogers RLYC 6 Male   26 26.0
27 5883 Hector Davies RLymYC & Trearddur Bay SC 7 Male   27 27.0
28 2669 Anna Morris Papercourt SC 9 Female Thames Valley 28 28.0
29 6248 Thomas Strong Burghfield 10 Male   29 29.0
30 4787 Sophia McKenna RVYC 9 Female   30 30.0
31 4007 Madeleine Greaves Papercourt SC 11 Female   31 31.0
32 4767 Sienna Mordaunt RLym YC 7 Female   32 32.0
33 6466 Henry Lewis Medway YC 8 Male   33 33.0
34 4558 Tobyn McCorquodale Cruise Burghfield 9 Male   34 34.0
35 4179 Olivia Macdonald-Grute Burghfield 10 Female   35 35.0
36 6 Monty Bath BSC 10 Male   36 36.0

R4

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank SailNumber HelmName Club HelmAge Gender Area Place Points
1 5960 Zac Shepherd Bosham Sailing Club 9 Male   1 1.0
2 5811 Polly Mason Papercourt Sailing Club 12 Female   2 2.0
3 5732 Holly Fisher Hayling Island 12 Female   3 3.0
4 5423 Oscar Tatum Burghfield Sailing Club 10 Male   4 4.0
5 4950 Ethan Tatum Burghfield Sailing Club 9 Male   5 5.0
6 6063 Hennie Burlton Royal Southern YC 9 Female   6 6.0
7 6042 Oliver McCormick Parkstone 9 Male   7 7.0
8 5839 Eddie Dorsett Parkstone YC 9 Male   8 8.0
9 6272 Tabitha Davies RLymYC & Trearddur Bay SC 9 Female   9 9.0
10 6084 Eliana Edwards Parkstone YC 7 Female   10 10.0
11 5195 Charlie Howard Burghfield 47 Male Thames Valley 11 11.0
12 6129 William Webster Parkstone YC 9 Male   12 12.0
13 5015 Henry Checksfield Burghfield SC 12 Male Thames Valley 13 13.0
14 4979 Harry Baddeley RLymYC 9 Male   14 14.0
15 5409 Olivia Lightbody RLymYC 9 Female   15 15.0
16 4748 Scarlett Price Royal Victoria Yacht Club 12 Female   16 16.0
17 3729 Tilly Miller-Comrie BSC 11 Female   17 17.0
18 6413 Jack Stones Frensham Pond SC 7 Male Thames Valley 18 18.0
19 55 Katy Fisher Hayling Island 10 Female   19 19.0
20 6248 Thomas Strong Burghfield 10 Male   20 20.0
21 5577 Jack Knapper Parkstone Yacht Club 10 Male   21 21.0
22 5988 William Bourne Burghfield 8 Male Thames Valley 22 22.0
23 5501 Jonny Rogers RLYC 6 Male   23 23.0
24 6271 Dirk Rogers RLYC 8 Male   24 24.0
25 5024 Morgan Anderson Burghfield 12 Male   25 25.0
26 6144 Arthur Greaves Papercourt SC 9 Male   26 26.0
27 5883 Hector Davies RLymYC & Trearddur Bay SC 7 Male   27 27.0
28 4007 Madeleine Greaves Papercourt SC 11 Female   28 28.0
29 4767 Sienna Mordaunt RLym YC 7 Female   29 29.0
30 2669 Anna Morris Papercourt SC 9 Female Thames Valley 30 30.0
31 4760 Louis Hiscocks CCSC/WPNSA 0 Male   31 31.0
32 4558 Tobyn McCorquodale Cruise Burghfield 9 Male   32 32.0
33 6466 Henry Lewis Medway YC 8 Male   33 33.0
34 5470 George Howard Burghfield 47 Male Thames Valley 34 34.0
35 4787 Sophia McKenna RVYC 9 Female   35 35.0
36 2585 James Hyman Burghfield 11 Male   36 36.0

R5

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank SailNumber HelmName Club HelmAge Gender Area Place Points
1 6272 Tabitha Davies RLymYC & Trearddur Bay SC 9 Female   1 1.0
2 4950 Ethan Tatum Burghfield Sailing Club 9 Male   2 2.0
3 5423 Oscar Tatum Burghfield Sailing Club 10 Male   3 3.0
4 6084 Eliana Edwards Parkstone YC 7 Female   4 4.0
5 6063 Hennie Burlton Royal Southern YC 9 Female   5 5.0
6 5960 Zac Shepherd Bosham Sailing Club 9 Male   6 6.0
7 5732 Holly Fisher Hayling Island 12 Female   7 7.0
8 5811 Polly Mason Papercourt Sailing Club 12 Female   8 8.0
9 6144 Arthur Greaves Papercourt SC 9 Male   9 9.0
10 5195 Charlie Howard Burghfield 47 Male Thames Valley 10 10.0
11 6129 William Webster Parkstone YC 9 Male   11 11.0
12 5988 William Bourne Burghfield 8 Male Thames Valley 12 12.0
13 6042 Oliver McCormick Parkstone 9 Male   13 13.0
14 55 Katy Fisher Hayling Island 10 Female   14 14.0
15 5024 Morgan Anderson Burghfield 12 Male   15 15.0
16 4748 Scarlett Price Royal Victoria Yacht Club 12 Female   16 16.0
17 5409 Olivia Lightbody RLymYC 9 Female   17 17.0
18 6271 Dirk Rogers RLYC 8 Male   18 18.0
19 2669 Anna Morris Papercourt SC 9 Female Thames Valley 19 19.0
20 5015 Henry Checksfield Burghfield SC 12 Male Thames Valley 20 20.0
21 5470 George Howard Burghfield 47 Male Thames Valley 21 21.0
22 3729 Tilly Miller-Comrie BSC 11 Female   22 22.0
23 5501 Jonny Rogers RLYC 6 Male   23 23.0
24 6248 Thomas Strong Burghfield 10 Male   24 24.0
25 4007 Madeleine Greaves Papercourt SC 11 Female   25 25.0
26 4979 Harry Baddeley RLymYC 9 Male   26 26.0
27 4767 Sienna Mordaunt RLym YC 7 Female   27 27.0
28 5577 Jack Knapper Parkstone Yacht Club 10 Male   28 28.0
29 5883 Hector Davies RLymYC & Trearddur Bay SC 7 Male   29 29.0
30 5839 Eddie Dorsett Parkstone YC 9 Male   30 30.0
31 4787 Sophia McKenna RVYC 9 Female   31 31.0
32 6466 Henry Lewis Medway YC 8 Male   32 32.0
33 2585 James Hyman Burghfield 11 Male   33 33.0
34 4558 Tobyn McCorquodale Cruise Burghfield 9 Male   34 34.0

R6

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank SailNumber HelmName Club HelmAge Gender Area Place Points
1 6084 Eliana Edwards Parkstone YC 7 Female   1 1.0
2 6272 Tabitha Davies RLymYC & Trearddur Bay SC 9 Female   2 2.0
3 6271 Dirk Rogers RLYC 8 Male   3 3.0
4 5423 Oscar Tatum Burghfield Sailing Club 10 Male   4 4.0
5 6063 Hennie Burlton Royal Southern YC 9 Female   5 5.0
6 5960 Zac Shepherd Bosham Sailing Club 9 Male   6 6.0
7 6129 William Webster Parkstone YC 9 Male   7 7.0
8 5732 Holly Fisher Hayling Island 12 Female   8 8.0
9 6042 Oliver McCormick Parkstone 9 Male   9 9.0
10 6144 Arthur Greaves Papercourt SC 9 Male   10 10.0
11 5195 Charlie Howard Burghfield 47 Male Thames Valley 11 11.0
12 3729 Tilly Miller-Comrie BSC 11 Female   12 12.0
13 5409 Olivia Lightbody RLymYC 9 Female   13 13.0
14 4979 Harry Baddeley RLymYC 9 Male   14 14.0
15 5015 Henry Checksfield Burghfield SC 12 Male Thames Valley 15 15.0
16 5024 Morgan Anderson Burghfield 12 Male   16 16.0
17 5811 Polly Mason Papercourt Sailing Club 12 Female   17 17.0
18 6248 Thomas Strong Burghfield 10 Male   18 18.0
19 5988 William Bourne Burghfield 8 Male Thames Valley 19 19.0
20 55 Katy Fisher Hayling Island 10 Female   20 20.0
21 4950 Ethan Tatum Burghfield Sailing Club 9 Male   21 21.0
22 5501 Jonny Rogers RLYC 6 Male   22 22.0
23 2669 Anna Morris Papercourt SC 9 Female Thames Valley 23 23.0
24 4748 Scarlett Price Royal Victoria Yacht Club 12 Female   24 24.0
25 4767 Sienna Mordaunt RLym YC 7 Female   25 25.0
26 5577 Jack Knapper Parkstone Yacht Club 10 Male   26 26.0
27 5470 George Howard Burghfield 47 Male Thames Valley 27 27.0
28 4007 Madeleine Greaves Papercourt SC 11 Female   28 28.0

www.burghfieldsailing.org
info@burghfieldsailing.org

https://webcollect.org.uk/burghfield/event/2017-optimist-summer-open-meeting
op_open@burghfieldsailing.org

Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com