event burgee venue burgee

Fleet Trophy Day - 12/9/10 - Laser

BSC

Provisional Results (Protest pending Race 1)

Overall

Sailed:3, Discards:1, To count:2, Ratings:PY, Entries:16, Scoring system:Appendix A
Rank SailNo Helm Master/Junior PY R1 R2 R3 Total Nett
1st 181361 Dave Smith   1078 (3) 1 1 5 2
2nd 188018 Rob Starling   1078 2 (3) 2 7 4
3rd 193710 Peter Chaplin Master 1078 4 2 (5) 11 6
4th 174513 Simon Pearson   1078 (27 DNC) 5 3 35 8
5th 184357 Rob Beere   1078 5 4 (8) 17 9
6th 162989 Bernard Fyans   1078 (11) 7 4 22 11
7th 185249 Chris Faerber Master 1078 (6) 6 6 18 12
8th 187494 Peter Blackman Master 1078 (8) 8 7 23 15
9th 194129 David Knight Master 1078 9 9 (27 DNC) 45 18
10th 178514 Steve Rothman   1078 10 (11) 9 30 19
11th 167948 Martin Eastabrook   1078 12 10 (27 DNC) 49 22
12th 160666 David Webb   1078 14 12 (27 DNF) 53 26
13th 189315 Roberta Hartley   1078 1 (27 DNC) 27 DNC 55 28
14th 130162 Paul Higson Master 1078 7 (27 DNC) 27 DNC 61 34
15th 57912 David Law   1078 (27 DNC) 13 27 DNC 67 40
16th 198905 Josh Stone   1078 13 (27 DNC) 27 DNC 67 40

R1

Start:Start 1, Finishes:Finish time
Rank SailNo Helm Master/Junior PY Elapsed Nett
1 189315 Roberta Hartley   1078 0:50:07 1
2 188018 Rob Starling   1078 0:50:14 2
3 181361 Dave Smith   1078 0:50:16 3
4 193710 Peter Chaplin Master 1078 0:52:23 4
5 184357 Rob Beere   1078 0:52:41 5
6 185249 Chris Faerber Master 1078 0:54:43 6
7 130162 Paul Higson Master 1078 0:55:34 7
8 187494 Peter Blackman Master 1078 0:55:43 8
9 194129 David Knight Master 1078 0:57:08 9
10 178514 Steve Rothman   1078 0:57:15 10
11 162989 Bernard Fyans   1078 0:57:27 11
12 167948 Martin Eastabrook   1078 0:57:37 12
13 198905 Josh Stone   1078 0:57:39 13
14 160666 David Webb   1078 0:57:46 14

R2

Start:Start 1, Finishes:Finish time
Rank SailNo Helm Master/Junior PY Elapsed Nett
1 181361 Dave Smith   1078 0:43:56 1
2 193710 Peter Chaplin Master 1078 0:44:59 2
3 188018 Rob Starling   1078 0:45:42 3
4 184357 Rob Beere   1078 0:45:56 4
5 174513 Simon Pearson   1078 0:47:06 5
6 185249 Chris Faerber Master 1078 0:47:47 6
7 162989 Bernard Fyans   1078 0:48:26 7
8 187494 Peter Blackman Master 1078 0:48:41 8
9 194129 David Knight Master 1078 0:48:56 9
10 167948 Martin Eastabrook   1078 0:49:24 10
11 178514 Steve Rothman   1078 0:50:45 11
12 160666 David Webb   1078 0:51:16 12
13 57912 David Law   1078 0:57:14 13

R3

Start:Start 1, Finishes:Finish time
Rank SailNo Helm Master/Junior PY Elapsed Nett
1 181361 Dave Smith   1078 0:42:50 1
2 188018 Rob Starling   1078 0:43:53 2
3 174513 Simon Pearson   1078 0:45:06 3
4 162989 Bernard Fyans   1078 0:45:50 4
5 193710 Peter Chaplin Master 1078 0:46:13 5
6 185249 Chris Faerber Master 1078 0:46:32 6
7 187494 Peter Blackman Master 1078 0:46:33 7
8 184357 Rob Beere   1078 0:47:00 8
9 178514 Steve Rothman   1078 0:49:20 9
10 160666 David Webb   1078 DNF 27

Scoring codes used

CodeDescriptionPoints
DNCDid not come to the starting area27
DNFStarted but did not finish27



Sailwave Scoring Software 1.95 Build 6
www.sailwave.com