venue burgee

RS Feva Grand Prix - 12 & 13 April 2008

Burghfield Sailing Club

Overall

Sailed:5, Discards:1, To count:4, Entries:29, Scoring system:Appendix A
Rank SailNo Helm Crew Club R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett Notes
1st 2686 Tim Gratton Chris Taylor Hayling Island SC (1) 1 1 1 1 5 4  
2nd 1518 Peter Curtis James Curtis Island Barn SC (6) 2 2 3 5 18 12  
3rd 2523 James Bolingbroke Matt Heathcote Dabchicks SC 3 4 4 (6) 3 20 14  
4th 2617 Alex Mothersele Hamish Ellis Emsworth 7 6 3 (8) 2 26 18  
5th 1838 Alice Kent Lucy Childs Oakham / Rutland SC 4 8 5 2 (16) 35 19  
6th 2600 Ruth Allan Tessa Allan Emsworth SC (11) 3 8 4 4 30 19  
7th 825 Eilidh McIntyre Cassia Roberts HISC 2 11 9 (13) 11 46 33  
8th 655 Tim Norris James Norris Warsash SC 9 (19) 7 11 7 53 34  
9th 2837 Alex Orton Stephi Orton Chichester 8 5 6 (18) 17 54 36  
10th 936 Hugo Jones-Warner James Poyner HISC / Emsworth 10 12 (13) 9 6 50 37  
11th 365 Amber Brown Jamie Brown Burghfield SC (15) 10 10 10 13 58 43  
12th 1120 Alex Curtis Andrew Clarke Queen Mary Sailing Club 13 9 14 (17) 10 63 46  
13th 2828 Laurence Gibbons Robert Laurenson Chipstead 5 7 (30 RAF) 5 30 OCS 77 47  
14th 1308 Cathy Lear Francine Counsell Oakham / Rutland SC (20) 13 16 14 12 75 55  
15th 1434 Hannah Maunder Rebecca Partington HISC 12 17 15 15 (19) 78 59  
16th 957 Sophie Andrews Vikki Payne HISC/ESC 18 15 11 (20) 18 82 62  
17th 1868 Tom Adams Joe Ball Burnham SC 14 20 18 12 (23) 87 64  
18th 839 Libby Watkins Abbie Heathcote WMYC/DSC 16 (18) 17 16 15 82 64  
19th 1891 Jack Hawkins Abbi Page Percura 17 16 12 (26) 25 96 70  
20th 2425 Amy Baker Trevor Baker Bristol Corinthians YC (22) 14 21 21 14 92 70  
21st 1661 Robert Badley Dan Bullock Burghfield SC (30 DNC) 30 DNC 30 DNC 7 8 105 75  
22nd 1140 Rebecca Anthony Finbar Preston Royal Southern Yacht Club/ Emsworth (27) 24 23 19 9 102 75  
23rd 1125 Sarah Adams Portia Hutchings Burnham SC 19 (25) 24 22 20 110 85  
24th 1306 Jenny Boyd Toni Duffy Oakham / Rutland SC 23 23 20 (25) 21 112 87  
25th 1839 Anna McCormack Ed Lewis Oakham / Rutland SC 21 22 22 (27) 24 116 89  
26th 1918 Robert Loveridge Emma Loveridge Draycote Water 24 21 19 (30 DNC) 30 DNC 124 94  
27th 1305 Tom Paddock Richard Randall Oakham / Rutland SC 25 (26) 25 23 22 121 95  
28th 1295 Ed Hampton Matthews Matt Norris Warsash SC 26 27 (30 DNF) 24 26 133 103  
29th 1307 Laura Wheatcroft Svetlana Radionovskaya Oakham / Rutland SC (30 DNC) 30 DNC 30 DNC 30 DNC 30 DNC 150 120  

Scoring codes used

CodeDescriptionPoints
DNCDid not come to the starting area30
DNFStarted but did not finish30
OCSOn course side at start or broke rule 30.130
RAFRetired after finishing30

www.burghfieldsailing.org
info@burghfieldsailing.org


Sailwave Scoring Software 1.95 Build 6
www.sailwave.com